تولّد ایران وزارت خارجه وزیر امور خارجه

تولّد: ایران وزارت خارجه وزیر امور خارجه وزیر خارجه کشور در دیدار با وزیر خارجه اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سرگردانی تجار در بازار ارز

رئیس مجمع واردات با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیر و نگیر دارد، گفت: نمی توانیم به شریک تجاری خارجی بگوییم که در صف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم و معلوم نیست که چه وق

سرگردانی تجار در بازار ارز

سرگردانی تجار در بازار ارز

عبارات مهم : بازار

رئیس مجمع واردات با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیر و نگیر دارد، گفت: نمی توانیم به شریک تجاری خارجی بگوییم که در صف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم و معلوم نیست که چه وقت آن را دریافت خواهیم کرد. علیرضا مناقبی، ضمن اشاره به سرگردانی تجار جهت دریافت ارز گفت: تک نرخی شدن ارز، پدیده بسیار پسندیده ای است که می تواند دوای درد بسیاری از پرسشها فعالان اقتصادی باشد، ولی توصیه اینجا است که دستیابی به این هدف، باید سازگار با اقتضائات تجارت خارجی بوده و نمی توان با دستورالعمل و بخشنامه های یک سویه باشد.

سرگردانی تجار در بازار ارز

رئیس مجمع واردات افزود: اینکه دولت قیمت دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرده و هرگونه خرید و فروش دلار به غیر از این قیمت را ممنوع تلقی کرده، در شرایطی می تواند حرکت رو به جلو فرض شود که ارز با همین قیمت، واقعا در دسترس تجار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بخشنامه جهت تجار، ارز نمی شود، اظهار کرد: نمی توانیم به شریک تجاری خارجی بگوییم که در صف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم و معلوم نیست که چه وقت آن را دریافت خواهیم کرد، درحال حاضر بسیاری از تجار که تعهد مالی به شریک خارجی خود دارند، به علت سررسیدن موعد پرداخت، مجبور هستند دلار را با قیمت دوم تهیه کنند.

رئیس مجمع واردات با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیر و نگیر دارد، گفت: نمی توانیم به شریک تجاری خارجی بگوییم که در صف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم و معلوم نیست که چه وق

این درحالی است که ساز و کار قانونی جهت این عنوان در نظر گرفته نشده و سرگردانی و بحران بر تجار سایه انداخته هست. وی افزود: از سوی دیگر، تزریق قطره چکانی ارز ۴۲۰۰ تومانی، منجر به ایجاد عطش کاذب و صوری در بازار شده است هست. به طوری که هنگامی که دسترسی افراد به ارز ۴۲۰۰ تومانی میسر می شود، نمی توانند عطش خود را کنترل کرده و صرفا به اندازه نیاز و تقاضای واقعی خود بسنده کنند. مناقبی اظهار کرد: هنگامی که دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، از سوی تجار قابل آینده نگری نیست و به قول معروف، «بگیر و نگیر» دارد و یک جورهایی به شانس و اقبال ربط پیدا کرده هست، به طور قاطع باید بگوییم که دروازه های اقتصاد جهت ایجاد رانت و رانت جویی و رانت ذلت باز شده است است.

وی افزود: اگر دولت فکری به حال این اوضاع نکند، در سال های آینده، شاهد ظهور نوکیسه ها و رانت خواران جدیدی خواهیم بود که از مابه التفاوت قیمت ارز فربه شده است اند. مدیر مجمع واردات بیان کرد: تجار شناسنامه دار و مسوولیت پذیر در این میان، مانند گوشت قربانی هستند که هم دستشان از ارز ۴۲۰۰ تومانی کوتاه است و هم از سوی شرکت تعزیرات و شرکت حمایت، مجبور هستند کالایی که با قیمت دوم ارز وارد کرده اند را بر حسب ۴۲۰۰ تومان، قیمت گذاری کنند و در سوی برابر هم باید در قبال سودی که واقعا اتفاق نیفتاده، پاسخگوی شرکت مالیات باشند.

فارس

سرگردانی تجار در بازار ارز

واژه های کلیدی: بازار | خارجی | دریافت | واردات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog